Domov dělají detaily a drobnosti, a tak i výběr dveřního kování je důležitým úkonem pro celkové doladění interiéru. Úžasný celek vytvoříme, když sladíme správně použité materiály a budeme respektovat tvary a linie, které se nám v interiéru opakují. Člověk by ale neřekl, co vše je nutno u výběru kování určit. Jedině správným určením se lze vyhnout zbytečným komplikacím např. při vrácení zboží nebo jeho výměně.

ZÁKLADNÍ PROVEDENÍ DVEŘNÍHO KOVÁNÍ

Prvotní dělení zboží je dle materiálu na dvě skupiny - kování nerezové a kování plastové

Pokud klika a otvor pro zámek jsou od sebe odděleny, jedná se o rozetové kování. To existuje v provedení s kulatou rozetou (KR/KUL), hranatou rozetou (HR) nebo oválnou rozetou (OR).

Štítové kování je provedení dveřní kliky, které má otvor pro klíč vyražen ve spodní části štítu a otvor pro kliku v horní části štítu. Štít je obvykle oválného nebo obdélníkového tvaru. Montáž je prováděna pomocí vrutů proti sobě.

JAK ZMĚŘIT ROZTEČ KLIKY

Standardní rozteče (vzdálenost mezi středem otvoru kliky a osou použitého klíče) jsou v ČR 72 nebo 90 mm. U bezpečnostních zadlabacích zámků může být použita rozteč 92 mm – informujte se, prosím, u dodavatele konkrétních dveří!

TYPY OTVORŮ PRO KLÍČ, PROVEDENÍ KOVÁNÍ

Typy otvorů pro klíč

Při objednávce kombinace klika - koule je nutné udat orientaci kliky (pravá/levá), provedení koule (pevná/otočná). Standardně dodávaná koule ke kombinaci nerezového kování klika - koule je MSK 01 a MSK 08.

CO JE PRAVÁ A LEVÁ KLIKA

Orientace kliky se posuzuje při pohledu na stranu dveří, na které bude klika osazena. Rukojeť směruje doprava, klika je pravá. Pokud směřuje doleva, jedná se o levou kliku.

VÝBĚR DVEŘNÍCH MADEL

Naše madla lze umístit na všechny typy dveří, ať už jsou plastové, dřevěné, skleněné,  ocelové nebo hliníkové. Lze je upevnit jednostranně (ks) či oboustranně (pár).

Základní průřez je kulatý (ø 32 nebo 20 mm) nebo čtvercový (značení HR, 20x20 mm). Jiné průměry nebo tvary průřezu na dotaz.

Tvary madel:

  1. rovné madlo tvaru písmene F (nebo H, chcete-li),
  2. rovné madlo se zahnutím jako kotvení tvaru písmene U (rohy madla mohou být ostré, značení OR)
  3. madla tvaru písmen BC nebo G

Jak vybrat správnou délku madel:

Madla s oboustranným přesahem nerezového tubusu (typ F1) jsou vhodná zejména na vchodové nebo skleněné dveře. Na vchody se používají větší délky. Na interiérové ​​dveře, ať už posuvné, otvíravé nebo skleněné volte kratší a tenší madla.

U všech madel pak obecně platí, že celková délka vodorovně ukotvených madel by měla být asio 10 cm kratší, než je šířka dveří.

V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat.